ГФК Тиквеш поразен од ФК Брегагалница во Кавадарци со 0: 2

Ako сакаме во Прва лига  ГФК „Тиквеш  1930 “ мора да ја подобри  ефикасноста и да има резултат кој носи бодови.Поразот од Кожуф е пример за тоа.

Фудбалот е повторно во игра.

Кавадарчани остануваат да се радуваат и да се надеваат на Прва лига.Прикажана е добра игра, ефиксаноста беше одлична, постигнати се 7 гола, во денешната средба против Осогово на Градскиот стадион.

Головите ги постигнаа;Скендери-2,Ан.Илиевски,М.Илиервски (2), Мојсов и Иванов,а кај гостите Паунов.

Дебито за новиот тренер Цицмиловиќ Раде , беше добар знак за ГФК Тиквеш и вкупната фудбалска јавност во Тиквешијата,  што се вклопува во намерата  да се  атакува на првата позиција која  ќе треба да ја потврди во пролетниот дел на првенството.

Во јавноста владееше голем инерес за ова средба ,посебно по промената на кормилото на Тиквеш.

Преносот на РТК.МК  го следеа голем број љубители на фудбалот во земајат и светот.

ЛИНКОВИ ОД ДВЕТЕ ПОЛУВРЕМИЊА.

 -https://www.facebook.com/rtkavadarci/videos/2174861556141721

-https://www.facebook.com/rtkavadarci/videos/413729626181503/

 

Во саботата вечерта / 26/27 октомври 2019/ , засега oд непознати сторители се исечени стативите на ГФК ТИКВЕШ 1930.Градоначалникот Митко Јанчев и претседателот на УО на ГФК Тиквеш- 1930 -Миле Масларков со изјави за настанот.Полицијата изврши увид и ќе поднесе пријава протицв непозанти лица.

Нова 11-та победа на РОСОМАН 83 .Голгетерот Сашо Дуков постигна 2 гола во една одлична игра .Во гости победен е ФК Динамо до Мажуриште (Охридско)

Ako сакаме во Прва лига мора да ја нагазиме гаста, и да играме подобар фудбал од оној кој денеска го прикажавме .

Денеска Управата на ГФК Тиквеш 1930 го претстстави новиот шеф на стручниот штаб на клубот.Се работи за докажано фудбалско име кај нас -Раде Цицмиловиќ, кој ја водеше Беласица до Првата лига.Тој имаше средба со фудбалерите и Управата,при што беше договорена стратегијата  за работа на клубот и играта на Тиквеш како би била остарена желбата и амбицијата на Управата, фудбалерите и фудбалкската јавност кај нас, Тиквеш да влезе во Првата фудбаска лига.Управата му се заблагодари на Љупчо Дуимитковски -Гањо за неговата досегашна работа.

Пред камерата на РТК.МК говореа- Миле Масларков- претседател на клубот

                                                         - Раде Цицмиловиќ- шеф на стручниот штаб

                                                           -Ѓорѓи Мојсов  - капитен на клубот

По последниот пораз на свој терен од 1:2 од екипата на Беласица, фудбалерите, управата и тренерот Димитковски, продолжуваат оптимистички да гледаат на натамошниот тек на првенствените натпревари.ГФК Тиквеш прикажа одлична  игра но загуби.

Во сабота , на Градскиот стадион од 14.30 часот-Димитковски очекува  победа над Кожув.

-„Фудбалот е исполнет со победи но и со порази.Треба спортски да ги поднесеме и поразите„.

Тренерот на ФГК Тиквеш 1930 Љупчо Димитковски Гањо поднесе оставка на функцијата тренер од морални причини, по нерешениот резултат остварен со екипата на Плачковица во Радовиш.

Иако  пред овој наторевар  беше одржан состанок  со Градоначалникот Јанчев  ,Управата ,фурбалерите и навивачите,  на која тој и останатите  донесоа одлука за заедичка сплотеност и средување на односите  за влез во Прва лига, тој чуствува дека  не е се како што треба и по одредени инсинуации кои ги доби како сознание на двете средби ова недела , за состојби кои и понатаму се присутни а за доброто на ГФК Тиквеш,тој заминува од функцијата тренер.

Да потсетиме Димитковски  на чело на  клубот како тренер дојде по катастрофалниот настап  и пласман на тимот во 2 ФЛИ.Со неговата работа и авторитет, тимот речиси се прероди и лани  не успеа во баражот да влезе во Прва лига.Сега условите за тоа се позрели и се верува дека  тоа ќе се случи напролет.Но очигледно без Гањо ,кој  даде се од себе  за да го биде Тиквеш.

Има ли опструкција на неговата работа,допрва ке дознаеме.???!!!

Сега на Управата на ГФК Тиквеш 1930 треба да назначи нов тренер, бидејќи на Тиквеш му следуваат неколку важни средби пред завршувањето на Првиот дел на првенството.

Kaвадаречкиот второлигаш, кој има амбиција да влезе во Првата фудбалска лига, на свој терен успеа да освои три бода победувајќи го Кит-Го со 1: 0.Тимот заигра подобро особено во второто полувреме кога беше постигнат единствениот гол на  средбата.Играч на натпреварот голманот Игески кој, според нас ,спаси најмалку еден сигурен гол во својата мрежа.Голот за Тиквеш го постигна Скендери.

Се повеќе публика на трибините.

 

ГФК Тиквеш останува прв на табелата на  ВМФЛ-Исток.

МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА