Во период 24. мај до 26. мај 2019. на терените на тренинг центарот „Петар Милошевски“ ќе се одржи финалниот турнир од ФФМ Детски лиги - сезона 2018/2019. Годинава за разлика од изминатите сезони кога учествуваа по 48. екипи, сега Фудбалската федерација на Македонија овозможи учество за 88. екипи кои ќе се натпреваруваат во шест возрасни категории - генерација играчи родени 2006, 2007, 2008, 2009, 2010 и 2011. Во секоја од овие генерации со исклучок на најмалите, ќе се натпреваруваат по шеснаесет екипи и на денот на отворањето ќе се одиграат осминафиналните дуели. Четвртфиналните и полуфиналните дуели се предвидени в сабота, додека во недела 26. мај 2019. се предвидени натпреварите за третото место и финалињата, како и доделувањето на признанијата за најдобрите.

Ракометарите на ГРК Тиквеш не сакаат да помислат на ниедна друга опција освен победа против ресенчани.Покана за присуство на средбата за сите љубители на ракометот

Екипата на М-18 на Фени индустри, овој викенд патуваат во Гостивар.Играат со екипата на КЕЦ Гостивар. Кавадарчани , во последната средба,го победија во Гостивар со 14 коша разлика .

Ракометарите на ГРК Тиквеш во недела ја играат редовната средба од првенството на Првата ракометна лига.Во салата Јасмин, се среќеваат со екипата на  РК Весна -акумулатори од Пробиштип. Средбата е закажана во 18.00 часот.

Кавадаречките џудисти имаа одлично отворање на новата сезона освојувајќи девет медали на државното првенство во џудо на Македонија за пионери и сениори кое се оддржа во Скопје.

На прес конференција беше претставен новиот тренер, новајлиите во тимот, но и новите пријатели и помагатели на Градскиот ракометен клуб „Тиквеш“.Беше најавена новата сезона од првата македонска ракометна лига со нова енергија ,играчи,средства ,и позитивна амбиција

Во недела Ракометната федерација на Mакедонија го спроведува одигрувањето на Куп натпреварите во машка и женска конкуренција.

 Филип Ризов и донесе на Македонија и сениорско злато на балканскиот шампионат за јуниори и сениори  во Сараево.

Ракометарите на сениорската екипа на ГРК Тиквеш 2014- со победа во гости успејаа да се пласираат во Плеј офот во Првата ракометна лига. Во гости тие успејаа да го поразат тимот на РК  Весна Акумулатори.Резултатот е  36- 37.Натпреварот се играше на 15 декември во Пробиштип.

Се работи за вредна и значајна победа на кавадречките ракометари кои успејаа да ја врата ова игра на листата на успепни екипни спортови кај нас. Треба уште многу работа, за што има  желба, мотив и кадровски потенцијал.

На 24.03.2018 година во Плевља, Црна Гора се одржа Меѓународниот натревар Плевља опен 2018.

МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА