„Протест сега, за да на биде предоцна“ беше насловот на протестот кој во вчерав во 18 часот денеска го организира ВМРО-ДПМНЕ- во Кавадарци . Протестот се одвиваше од пред црквата „Света Преподобна Петка Параскева„до споменикот на „12-те Ваташки младинци“.Овде беа запалени свеќи за спомен на нивната жртва а на присутните им се обратија пратеникот Зоран Јованчев и проф.д-р Рашела Мизрахи.Протестот е организиран по изјавата на премиерот Зоран Заев во врска со окупацијата на Македонија за Бугарската агенција БГНЕС.