МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА
(770x120)

Својот дебитантски настап во кадетска конкуренција на „Кроација опен 2016“ кој се оддржа во Ријека, Хрватска, кавадарчанката Владанка Аврамова го круниса со сребрен медал.

Македонските каратисти освоија три медала – златен, сребрен и бронзен. Столе Смилковски од „Олимпик спорт “го освои златниот медал во кадетска конкуренција во категоријата до 57 килограми во борби. Во финалето тој го победи Џенаро Витулано од Италија.

Stole-Smikovski-prv-vo-Budimpesta-2016.jpg

Нашата ,сребрена,Владанка Аврамова од карате клубот „Урбан иневст“одличјето го освои во кати во кадетска конкуренција, а Александар Неделковски – Металург беше бронзен во оваа дисциплина. Ова им беше прв настап во кадетска конкуренција на Владанка и на Александар.

На турнирот настапија 1.563 натпреварувачи од 18 земји.