Екипата на ГРК Тиквеш ке гостува во Велес на екипата на Борец

Во просториите на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) се одржа извлекување на елиминационите парови во машка конкуренција и групите во женска конкуренција.Во машкото Куп-натпреварување учествуваат вкупно 31 екипи: 12 екипи од Суперлига и 19 екипи од Првата лига. Екипата на Вардар како победник за сезоната 2020/21, ќе биде слободна во елиминационото коло и ќе се вклучи во натпреварувањето во групна фаза и ќе биде сместена во првиот шешир.Еве ги и паровите за првото коло од Купот на Македонија:Вардар – слободенБорец – ГРК Тиквеш Работнички – ДрачевоПролет – КичевоОхрид – ПреспаАлкалоид – РадовишСкопје – ТекстилецМеталург – ЈехонаАеродром – МладостЈуниор К.В – КумановоМакедонија Ѓ.П – СтругаБутел – Вардар НеготиноАстраион – ПрилепГолден Арт – ПартизанШампион – Еурофарм ПелистерЕурофарм Пелистер 2 – Металург РА

Натпреварите од оваа фаза ќе се играат на 13 и14 ноември 2021 година.

М.В.