МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА
(770x120)

ГФК Тиквеш ги започна подготовките за новата сезона со нов тренер и пет засилувања.

Клубот во Кавадарци вчера започна зимски подготовки под водство на новиот тренер Методи Сапунџиев. Сапунџиев не е потполно ново лице, бидејќи бил асистент на поранешните тренери Дарко Крстески, Горан Стојановски и Бојан Захариев. Тој е дел од клубот од август 2016 година на двојна улога, бидејќи тој, исто така, го тренираше младинскиот тим. Во сезоната 2011/12 беше тренер на првиот тим.

Според неофицијални информации Стојанче Дунимаглоски му се придружил на Победа, а напаѓачот Благојче Марковски замина за Пелистер.

Кога станува збор за пристигнувањето, лозарите потпишаа пет нови играчи. Браќата Сашо и Слободан Дуков доаѓаат од страна на 3.МФЛ центар од страна на Росоман. 23-годишниот Сашо игра како среден напаѓач и е дел од разни тимови меѓу кои Пелистер, Напредок, Турново, Миравци, Вардар Неготино и ОФК Белград. Тој таму играл три сезони од 2010 до 2013 година. Неговиот 3-годишен помлад брат Слободан, исто така, се враќа во Кавадарци.

Викендот Дарко Додев (20) доаѓа од Силекс, а пред тоа играше за Металург и ГФК Неготино. Неофицијално дознаваме за уште едно засилување - Јане Стојанов (21) кој е производ на сега непостоечки 11 Октомври, но доаѓа од Брегалница. Во меѓувреме играше за Вардар, Работнички и Вардар Неготино. Последното потпишување е Стојан Петковски (21) кој, исто така, се враќа во Тиквеш откако играше за Пелистер, Работнички и Вардар Неготино.

Тиквеш во моментов е 5-ти во 2.МФЛ Исток со 5 бода помалку од Борец кој ја зазема позицијата за игра на промоција.

фото: Реално Кавадарци