КАВАДАРЕЧКИТЕ ФУДБАЛЕРИ ПРВО ВО СРЕДА КЕ ИГРААТ СО ГОСТИВАР ВО КУПОТ ПА ГИ ЧЕКА ГОЛЕМОТО ДЕРБИ СО БРЕГАЛНИЦА

Фудбалерите на ГФК Тиквеш 1930 ја потврдија фаворитската улога и успеаја да освојат три бода на гостувањето кај „Кит-Го“ во Пехчево со резултат 0-3 во рамките на 4 коло од Втората лига-Исток.Нашите фудбалери со два гола во првото и еден во второто полувреме дојдоа до посакуваниот резултат. Во Росоман домашните фудбалери можеме слободно да кажеме со храбра игра ја изненадија „Саса“ бидејки и со два играчи помалку стигнаа до победата од 3-2 „Слога“ во Виница одигра само 1-1 со „Кожуф“.И во Прилеп „Победа“ ремизираше но без голови против тимот на „Плачковица“. „Брегаслница“ во Штип беше изненадена од „Осогово“ и му дозволи на гостинот да си замине со бод бидејки средбата заврши со резултат 1-1. „Тиквеш“ сега е лидер во ВМФЛ-Исток со десет бодови колку што има и „Брегалница“ но штипјани имаат послаба гол разлика

1. Тиквеш 4 3 1 0 8:1 7 10

2. Брегалница Штип 4 3 1 0 7:3 4 10

3. Победа 4 2 1 1 7:2 5 7

4. Слога Виница 4 2 1 1 5:4 1 7

5. Росоман 83 4 2 1 1 7:8 -1 7

6. Кожув 4 1 2 1 5:4 1 5

7. Саса 4 1 0 3 4:6 -2 3

8. Осогово 4 0 2 2 4:9 -5 2

9. Кит-Го Пехчево 4 0 2 2 6:12 -6 2

10.Плачковица 4 0 1 3 1:5 -4 1

Пред средбите од 5 коло следниот викенд во среда ке се одиграат средбите од 1/16 финалето на купот на Македонија. „Тиквеш“ ке има тешко гостување во Гостивар кај истоимената екипа додека „Росоман“ на домашен терен ке ја пречека „Беласица“. Следниот Викенд се игра големото дерби помегу „Тиквеш“ и „Брегалница“ а штипјани ке имаат повеке време за одмор и подготовки бидејки не настапуваат во купот.

м.в.