МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА
(770x120)

На 20 октомври во Скопје Шкупи и Тиквеш ке играат во купот а на 17 октомври во Кавадарци ке го одиграат натпреварот од 10 коло

Во ФФМ со извлекување беа одредени паровите за 1/8 финалето од фудбалскиот куп на Македонија. Од поинтересните дуели актуелниот освојувач на Купот на Македонија, екипата на Силекс ја пречекува струмичка Беласица, во локално дерби Вардар ќе го пречека Скопје, додека Шкендија ќе игра против Ренова. Ова се паровите за 1/8 финалето СТРУГА ТРИМ ЉУМ - БОРЕЦ 1919, АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ - МАКЕДОНИЈА Ѓ.П. , ШКЕНДИЈА - РЕНОВА,ВАРДАР - СКОПЈЕ,БРЕГАЛНИЦА - ОХРИД ЛИХНИДОС,БЕЛАСИЦА - СИЛЕКС,ПЕЛИСТЕР - РАБОТНИЧКИ,ШКУПИ 1927 - ТИКВЕШ 1930.

Ке се игра еден натпревар за место во 1/4 финалето од Купот на Македонија. Натпреварите од 1/8 финалната фаза ќе се одиграат на 20. октомври со почеток во 14:00 часот. Тиквеш немаше среќа и за противник ја доби екипата која важи за една од поквалитетните во првата лига а покрај тоа ке игра на гостински терен. Само три дена пред купот на17 октомври според првичниот распоред Тиквеш и Шкупи ке се сретнат во рамките на 10 коло од ПМФЛ во натпревар кој ке се одигра во Кавадарци.М.В.