МиКомерц
МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА
(470x90)

Со победа кавадарчаани ке си го осигураат учеството во плеј оф завршницата

Кошаркарите викендов ке го одиграат предпоследното 21 коло од регуларниот дел. Позициите 1,2 и 3 за плеј офот се на некој начин резервирани за Пелистер, МЗТ и ФМП но за останатите три ништо не е сигурно. Моментално на позициите 4, 5 и 6 со ист број бодови 32 се наоѓаат Гостивар, ТФТ и Еуроникел а бод помалку има Феникс. Ова коло ке почне да ги решава непознатите. Во сабота се игра дербито помеѓу Гостивар и Пелистер а со пораз гостиварчани сами ке си ја замрсат судбината. Во недела МЗТ го пречекува Феникс кој доколку загуби шансите за плеј оф ги сведува на минимум. Во недела играат и МЗТ 2 – Куманово и Ангели – Кожув а Еуроникел ке се обиде на гостувањето кај Работнички да остане непоразен и да си осигура место во плеј офот со победа. За Работнички сезонава е разочарувачка па дури и не обезбедија место меѓу 6 најдобри. Во среда на 6 април својот натпревар ке го одиграат ТФТ и ФМП а сите очекуваат победа за домакинот. Сепак се очекува дефинитивната разврска да ја дадат средбите од последното коло.

М.В.