Својот дебитантски настап во кадетска конкуренција на „Кроација опен 2016“ кој се оддржа во Ријека, Хрватска, кавадарчанката Владанка Аврамова го круниса со сребрен медал.

Македонските каратисти освоија три медала – златен, сребрен и бронзен. Столе Смилковски од „Олимпик спорт “го освои златниот медал во кадетска конкуренција во категоријата до 57 килограми во борби. Во финалето тој го победи Џенаро Витулано од Италија.

Stole-Smikovski-prv-vo-Budimpesta-2016.jpg

Нашата ,сребрена,Владанка Аврамова од карате клубот „Урбан иневст“одличјето го освои во кати во кадетска конкуренција, а Александар Неделковски – Металург беше бронзен во оваа дисциплина. Ова им беше прв настап во кадетска конкуренција на Владанка и на Александар.

На турнирот настапија 1.563 натпреварувачи од 18 земји.