МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА
(770x120)

Поради евро настапите на Шкупи и Шкендија новата фудбалска сезона ке стартува со само три натпревари

Новата сезона во Првата македонска фудбалска лига официјално ќе започне во сабота со натпреварот помеѓу Струга Трим Љум и Победа. Поради откажувањето на Ренова, оваа сезона во секое коло ќе има по една слободна екипа, а покрај дуелот во Струга, в недела ќе се одиграат уште само два натпревари. Фудбалската федерација на Македонија позитивно одговори на барањата на Шкупи и Шкендија и нивните дуели овој викенд се откажани поради нивните обврски во евро куповите. Нашите претставцини во европските натпреварувања во вторник и четврток пред себе ќе имаат нова меѓународни пресметки па затоа побараа да немаат обврски викендов во домашниот шампионат. Тоа значи дека во недела ќе се одиграат само натпреварите меѓу Силекс и Работнички и Академија Пандев и Брегалница. Двата натпревари почнуваат од 17:30 часот, а во ова коло слободен е тимот на Македонија ЃП. Средбата ГФК Тиквеш - Шкупи е презакажана за 07.09.2022 (среда) на Градскиот стадион во Кавадарци. Инаку каавадаречкиот прволигаш првиот натпревар во новата сезона ке го одигра на 14 август на гостински терен во рамките на 2то колокога гостуваме во Прилеп на екипата на Победа.

М.В.