МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА
(770x120)

Фото/Архива ртк.мк

JП Комуналец веднаш ги отстрани искршените дрвја

По најавите денеска во попладневни часови Општина Кавадарци ја зафати студен бран кој беше прослен со ветер .Имаме најава од ЈП Комуналец Кавадарци дека на места има оштетувања на дрворедите во градот.Бидејќи ова беше очекувана работа, комуналци веднаш интревенирале и ги отстраниле скршените гранки на дрвјата идруги општетувања.

И за утрешниот ден 25.09.2018 год., на територијата на Тиквешијата и Општина Кавадарци се очекува да дува засилен ветер кој на моменти во Повардарието би достигнал брзина и до 80 км/час, а во кавадаречкото поле од север се очекуваат повремени удари на ветер и со брзина поголем и од 30 км/час.

Уште еднаш потсетуваме дека надлежните од општината апелираат граѓаните во овој период непотребно да не излегуваат на отворено или во поле.Исто така се апелира благовремено да ги остранат сите предмети кои при налетите на силниот ветер би претставувале и потенцијална опасност по имотот и граѓаните.