МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА
(770x120)

Повеќе од 5.000 навивачи на трибините!На атмосверата на Градскиот стадион во Кавадарци би позавидeле и големи фудбалски клубови 12039452_1044005785643540_245792781817699060_n.jpg Оваа фудбалска еуфорија е традиционална кога се во прашање дуелите меѓу Тиквеш и Вардар Неготино, а овојпат Неготинци славеа со 1-2. Не е првпат во оваа наша Македонија да се собере повеќе публика на фудбалски натпревар од понизок ранг, отколку во прволигашката конкуренција. Така беше и денеска во Кавадарци, каде на регионалното дерби од Третата лига меѓу Тиквеш и Вардар Неготино имаше повеќе од 5.000 Навивачи. Очигледно дека фудбалот во Македонија многу повеќе им недостига на оние кои не можат така често да ги следат најквалитетните збиднувања. Но, тука и не е прашање фудбалот, туку регионалниот ривалитет. Фудбалско Неготино сега долго ќе му фаќа сеир на Кавадарци. 12046569_1044005782310207_6004191588761610149_n.jpg Не е првпат во оваа наша Македонија да се собере повеќе публика на фудбалски натпревар од понизок ранг, отколку во прволигашката конкуренција. Очигледно така беше и денеска во Кавадарци.