МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА
(770x120)

На турнирот учествуваат 20 екипи на фудбалери

Денеска и утре Кавадарци е град на фудбалските надежи.Дојдоа најдобрите екипи на детски школи за фудбалери родени 2006,2007,2009, и 2010 од Велес, Неготино, Струмица, Штип и регионот ,кои играа меѓусебни средби денеска и утре во недела ке на завршниот турнир кој Фудбалската федерација на Македонија го организира заедно со ГФК Тиквеш 1930 неколкумина тренери на и вљубеници и подржувачи на фудбалот.

Турнирот го отвори Миле Масларков-претседател на Управниот одбор на ГФК Тиквеш, посакувајќи им на младите фудбалери успешен турнир и фер-плеј натпревари.

Се играше на принципот :на три терени , секоја средба се иград на две полувремиња по 25 минути, три корнери пенал.Поради возраста на фудбалерите теренот беше значителчно намален.

Во конкуренција на фудбалери во 2009 година учествуваа Академија Потолов-Штип,Брегалница,ГФК ТИквеш,ГФК Вардар,Академија Пандев, Беласица,Борец и Мал Ајакс...

Во конкуренција на фудбалери родени 2006 учествуваа; Академија Постолов,ГФК Тиквеш,ГФК Вардар,Академија Пандев,Брегалница,Мал Акакс,Беласица.Во ова конкуренција трети беа Академија Пандев, Втори Академија Постолов.Во финалето тие беа поразени од најдобрите во ова грпа првопласираните ГФК Вардар Неготино кои прикажаа најдобра игра и победија со 3: 1.Најдобар играч беше Давид Ристовски од ГФК Вардар,најдобар голдетер Душан Павлов од истата екипа а Мартин Миленковиќ беше прогласен за најдобар голман.Пехарот и признанијатаим ги врачи Даниел Мојсов-македонски репрезентативцен играч и интренационалец во АЕК победник на фудбалското првенство на Кипар .

Во недела од 9.30 играат; Борец Јуниор,Академија Пандев,Беласица,Академија Постолов,Јанг Бојс,Брегалница и Мал Ајакс-за деца родени 2007 и деца родени 2010 составена од екипите; Академија Пандев,Борец,ГФК Тиквеш и Академија Постолов.