Во финалето тие го совлада Работнички со 67:76.

Актуелниот шампион по една година го враќа куп-трофејот во „Јане Сандански“. Со оваа победа, „металците“ се израмнија со вкупниот број на освоени куп-трофеи – девет со Работнички.

Натпреварот кој беше неизвесен .

Финалето изобилуваше со резултатски пресврти, атрактивни потези, но и немили сцени на трибините во салата од страна на навивачките групи.Иако МЗТ подобро го одигра првото полувреме тоа не го капитализираше со поголема предност и на паузата замина со два поени разлика (33:31).

Во последната четвртина „штрковите“ имаа постојано водство и покрај борбеноста на Работнички, заслужено победија.Бојан Трајковски со 18 поени беше најефикасен кај МЗТ, а Дарко Соколов реализираше 17 поени, додека Дамјан Стојановски заврши со 15 поени.

Фени Индустри од Кавадарци загуби во првата средба од МЗТ...

Кај жените победник на Македонскиот куп е Вардар . Во финалето ја победи екипата на Вигор 1862-со 72-50....