МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА
(770x120)

Изведена претставата „Стјуардеси“.Средствата наменети за лекување на Блаже Пешевски

Синоќа (19.03.2018 година) во Домот на културата „Иван Мазов Климе“ во Кавадарци беше одржана театарската претстава ,,Стјуардеси,,- за хуманитарна цел. Претставата беше во организација на Клубот на млади при Црвениот крст Кавадарци, (овие дечиња се од ООУ Страшо Пинџур од Кавадарци) а во рамките на програмата „Промоција на хумани вредности“ и беше наменета за помош и лекување во странство на малиот Блаже Пешевски од Кавадарци.

Кавадарчани уште еднаш ја покажаа својата хуманост и во целост ја наполнија салата од Домот на културата. Она што даде посебен момент на настанот е моментот која претставата беше прекината и на сцена излегоа волонтерите на црвениот крст заедно со актерите од театарот носејќи роденденска торта за малиот Блаже. Целата сала стана на нозе и му го честита неговиот 12-ти роденден со песната ,,Happy birthday too you,,. Ова беше вистинско изненадување за Блаже, со желба и надеж дека ќе се подобри неговото здравје и дека ќе слави уште многу родендени.Црвен крст од Кавадарци упатува голема благодарност и до Домот на културата „Иван Мазов Климе“ и актерите и аматерите во Кавадаречкиот театар кои со оваа театарска претстава ја изразија солидарноста во оваа хумана мисија.