МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА
(770x120)

КОКОТОВИЌ Е СЕСТРАН УМЕТНИК КОЈ ПОДЕДНАКВО Е КВЕЛИТЕТЕН НА ПОВЕКЕ ПОЛИЊА

Во музеј галеријата на град Кавадарци Ссиноќа беше отворена изложбата на гостинката од Белград, Александра Кокотовиќ. Заради пандемијата и затворените граници авторката физички не беше присутна но нејзините слики зборуваа место неа.

Таа е родена во Сараево а живеела и во Бејрут, Лондон, Белград и во САД. Дипломирала моден дизајн на академијата „Дел Лусо“ во Милано.Организирала културни и модни настани во САД.Десетина години водела сопствена модна агенција во Лондон а била сопственик и издавач на „Лајф магазин„ во БИХ.

Инаку Кокотовиќ е уметничка која својата работа ја изразува преку сликарство, цртеж и графика.

Таа е член на друштвото на ликовни уметници на Србија и на БИХ.

м.в.

118586011_999999700444994_621627952877809355_n 118580341_655252131758763_3585028697257769167_n 118581231_314855919584367_7156286018941966912_n