Array
(
  [PHPRC] => /home/rtkadm/fcgi-bin/../etc/php7.2
  [PWD] => /home/rtkadm/fcgi-bin
  [PHP_FCGI_MAX_REQUESTS] => 99999
  [SHLVL] => 0
  [PATH] => /usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/snap/bin
  [CONTENT_LENGTH] => 0
  [SCRIPT_NAME] => /preview.php
  [REQUEST_URI] => /preview.php?id=3819
  [QUERY_STRING] => id=3819
  [REQUEST_METHOD] => GET
  [SERVER_PROTOCOL] => HTTP/1.1
  [GATEWAY_INTERFACE] => CGI/1.1
  [REMOTE_PORT] => 35276
  [SCRIPT_FILENAME] => /home/rtkadm/public_html/preview.php
  [SERVER_ADMIN] => [no address given]
  [CONTEXT_DOCUMENT_ROOT] => /home/rtkadm/public_html
  [CONTEXT_PREFIX] => 
  [REQUEST_SCHEME] => http
  [DOCUMENT_ROOT] => /home/rtkadm/public_html
  [REMOTE_ADDR] => 44.201.97.0
  [SERVER_PORT] => 80
  [SERVER_ADDR] => 95.86.15.250
  [SERVER_NAME] => www.rtk.mk
  [SERVER_SOFTWARE] => Apache/2.4.29
  [SERVER_SIGNATURE] => 
  [HTTP_CONNECTION] => close
  [HTTP_HOST] => www.rtk.mk
  [HTTP_ACCEPT_ENCODING] => br,gzip
  [HTTP_ACCEPT_LANGUAGE] => en-US,en;q=0.5
  [HTTP_ACCEPT] => text/html,application/xhtml+xml,application/xml;q=0.9,*/*;q=0.8
  [HTTP_USER_AGENT] => CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
  [SCRIPT_URI] => http://www.rtk.mk/preview.php
  [SCRIPT_URL] => /preview.php
  [FCGI_ROLE] => RESPONDER
  [PHP_SELF] => /preview.php
  [REQUEST_TIME_FLOAT] => 1713585732.9884
  [REQUEST_TIME] => 1713585732
)
/Видео/ Бадникова поворка во Кавадарци-во пресрет на Божиќ


МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА
(770x120)

Сите на Христа да Му пееме Он заради нас се воплотиСвет Свет Свет си Пресвет Господи!!!!

По повод Христовото раѓање –Божик, денеска на Бадник 06. Јануари 2019 година (недела)во Кавадарци се одржа Бадникова поворка со учество на деца

Со Бадниковата поворка, возобновуваме една прекрасна древна традиција, која, веќе насекаде во Македонија, прерасна во еден од најмасовните собири што радосно ги обединува најмладите од целата наша татковина. Деца се собираат за радосно да го најават Христовото раѓање и да пренесат топла празнична порака, пеејќи ја старата Бадниковата песна „ Вечниот Бог“.Речиси 15 дена деца од Кавадарци на проби во храмит „Св.Петка„ ја вежбаа и ја научија песната „Вечниот бог„ која се пее на овој ден-пред Божиќ.

Бадниковата поворка во Кавадарци која броеше околу 300 деца најпрвин присуствуваше на пригодата литургија посветеена на бдеењето пред Божиќ,, а потоа со макета од пештерата каде е роден Исус Христос и други симболи на христијанството, тргна од храмот „Св.Петка“ , се движеше по улицата ,,Илинденска,, до Градскиот плоштадот, каде децата беа пречекани од градоначалникот Митко Јанчев.Тој , како добар градоначалник кој ја почитува својата вера, ги поздрави присутните-им ги честира празниците и им подели на децата пригодни бадникови и Божиќни подароци.

Јанчев во неговиот кабинет имаше средба со кавадаречките свештеници при што сите ја изразија заложбата на Црквата младите да се учат кон вистинското негување на верата особено кога се работи за празници каков што е Божиќ.

000111.jpg

00022.jpg