Array
(
  [PHPRC] => /home/rtkadm/fcgi-bin/../etc/php7.2
  [PWD] => /home/rtkadm/fcgi-bin
  [PHP_FCGI_MAX_REQUESTS] => 99999
  [SHLVL] => 0
  [PATH] => /usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/snap/bin
  [CONTENT_LENGTH] => 0
  [SCRIPT_NAME] => /preview.php
  [REQUEST_URI] => /preview.php?id=8098
  [QUERY_STRING] => id=8098
  [REQUEST_METHOD] => GET
  [SERVER_PROTOCOL] => HTTP/1.1
  [GATEWAY_INTERFACE] => CGI/1.1
  [REMOTE_PORT] => 47190
  [SCRIPT_FILENAME] => /home/rtkadm/public_html/preview.php
  [SERVER_ADMIN] => [no address given]
  [CONTEXT_DOCUMENT_ROOT] => /home/rtkadm/public_html
  [CONTEXT_PREFIX] => 
  [REQUEST_SCHEME] => http
  [DOCUMENT_ROOT] => /home/rtkadm/public_html
  [REMOTE_ADDR] => 44.200.140.218
  [SERVER_PORT] => 80
  [SERVER_ADDR] => 95.86.15.250
  [SERVER_NAME] => www.rtk.mk
  [SERVER_SOFTWARE] => Apache/2.4.29
  [SERVER_SIGNATURE] => 
  [HTTP_CONNECTION] => close
  [HTTP_HOST] => www.rtk.mk
  [HTTP_ACCEPT_ENCODING] => br,gzip
  [HTTP_IF_MODIFIED_SINCE] => Thu, 28 Sep 2023 02:01:14 GMT
  [HTTP_ACCEPT_LANGUAGE] => en-US,en;q=0.5
  [HTTP_ACCEPT] => text/html,application/xhtml+xml,application/xml;q=0.9,*/*;q=0.8
  [HTTP_USER_AGENT] => CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
  [SCRIPT_URI] => http://www.rtk.mk/preview.php
  [SCRIPT_URL] => /preview.php
  [FCGI_ROLE] => RESPONDER
  [PHP_SELF] => /preview.php
  [REQUEST_TIME_FLOAT] => 1721770963.6245
  [REQUEST_TIME] => 1721770963
)
ЗАВРШИ РАКОМЕТНОТО ПРВЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА


МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА
(770x120)

Нови суперлигаши се Мулти Есенс и Аеродром, од елитата испаднаа Радовиш и Јуниор КВ а Вардар Неготино ке игра бараж со Драчево за опстанок

И официјално заврши ракометната сезона во Македонија. Изненадувањето во последното коло го направи Алкалоид кој како гостин го совлада Вардар со 21-25 и ја освои вицешампионската титула а Вардар на крај заврши како трет. Новиот шампион Пелистер со победа од 35-26 над ГРК Тиквеш ја прослави титулата. Бутел го доби Охрид со 24-17 а Еурофарм Пелистер 2 со 28-25 го совлада Пролет. Во плеј аутот Скопје со 35-31 го совлада Радовиш кој следната сезона ке игра во првата лига. Во првата лига се сели и тимот на Јуниор КВ кој загуби од Струга со 27-25. Прилеп го доби Голден Арт со 31-25 а Вардар Неготино го совлада Куманово со 35-30 и обезбеди бараж за опстанок. Нови суперлигаши се Мулти Есенс и Аеродром а Драчево ке игра бараж со Вардар Неготино за место во елитата.

М.В.