МиКомерц
МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА
(470x90)

НА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА СДСМ КАВАДАРЦИ ПОЈАСНИ КАКО СЕ РАСПАДНАА ЛАГИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ СО ИЗГЛАСАНАТА ДОВЕРБА НА ВЛАДАТА

Интегрален текст„

„Почитувани граѓаниПочитувани медиумиПред целата јавност, во законодавниот дом се распадна една голема, долго повторувана лага наВМРО-ДПМНЕ предводена од губитникот Христијан Мицкоски.Владејачкото мнозинство е стабилно и со тенденција да се зголемува во наредниот период.Северна Македонија има стабилна власт и разнишана опозиција.Толку беа лагите на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски дека имаат мнозинство во Собранието, и дека владата само што не паднала.Изгласана беше доверба на Владата без ниту еден глас против.Антидржавно ВМРО-ДПМНЕ на чело со Христијан Мицкоски доживеа дебакл.Како меур од сапуница пукнаа нивните лаги, со кои со месеци ја замајуваа јавноста. Во македонската политика, ВМРО-ДПМНЕ ќе остане запаметена како најголемиот кочничар на реформите, мерките и политиките што се во интерес на граѓаните.Внатрепартиските проблеми и неговите лични фрустраци, Христијан Мицкоски нека си ги решава внатре во белата палата, а не на грбот на граѓаните преку блокади на Собранието.Време е пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да покажат доблест и после овој пораз, да почнат даработат во интерес на граѓаните.Се уште имаат време да научат важна лекција, а тоа е дека со опструкции, со блокади, со кочењаосвен штета за граѓаните не се постигнува ништо. Со опструкции не се доаѓа на власт.Ви благодарам“-

е наведено на прес конференцијата.