МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА
(770x120)

Општина Кавадарци и годинава со црквите ,,Св Димитрија’’ и ,,Св Петка’’, ја продолжува традицијата за потопување на Чесниот Крст за прославата на Водици. По тој повод, упатуваме јавен повик до сите граѓани кои се заинтересирани да земат учество во одбележување на празникот ,,Богојавление - Водици’’, да се пријават во црквата ,,Св Димитрија’’. Покана и до сите кои сакаат да учествуваат на овој убав црковен чин да дојдат во Црквата ,,Св. Димитрија’’ и заедно со поворката и свештените лица, со литија да се упатат кон градскиот мост. Настанот ќе се одржи во четврток на 19 јануари 2023 година, во водите на реката Луда Мара на градскиот мост на ул. 7 Септември. Потопувањето на крстот ќе биде од 11:00 часот, веднаш по одржувањето на божествената литургија. За најсреќниот учесник кој ќе го фати крстот следуваат награди.