Натпреварот ГФК Тиквеш го игра во Скопје на 2 јуни (Недела)

По пласманот на Струга Трим Лум и Борец директно, во Прва фудбалска лига на Македонија за следната сезона, останува уште едно место. А за тоа место ќе се играат два бараж меча.

Првиот бараж натпоревар за влез во Прва лига ќе се игра меѓу ГФК Тиквеш 1930 и Лабуништа. Овие два тима се второпласирани во двете Втори лиги .Натпреварот се игра на 2 јуни.

На 5 јуни победникот од овој натпревар ке игра со најверојатно со Силекс.