МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА
(770x120)

ЗА ТИКВЕШ СЛЕДУВА УШТЕ ЕДНО ГОСТУВАЊЕ ПРЕД ДЕРБИТО СО БРЕГАЛНИЦА

Фудбалерите на „ГФК Тиквеш 1930“со победата од 0-3 на гости кај осогово во Кочани на некој начин колку толку се рехабилитираа за ремито со Кожуф кое го одиграа како домаќини во Неготино. Победата над Осогово е добра инекција за враќање на самодовербата пред тешкото гостување во Пехчево кое пак ке биде увертира за дербито со „Брегалница“. Играчите и стручниот штаб пред гостувањето во Кочани беа под голем притисок. Еднодставно тој натпревар мораше по секоја цена да се добие. Тоа и се случи. Тиквеш прокнижи три бода со хет трикот на Христов. Тренерот Раде Цицмиловиќ рече дека одиграле мошне квалитетен натпревар со добра екипа каква што е Осогово. Тој беше задоволен од залагањето на сите играчи кои иако беа под голем притисок дека мора да се победи сепак покажаа карактер. За Цицмиловиќ „Тиквеш“ е голем клуб, а градот 18 години чека Прва лига и смета дека сега се на вистинскиот колосек и можат да ја остварат таа цел. Сеуште е рано и за еуфорија но и за паника. Ке се оди од натпревар во натпревар,чекор по чекор, бод по бод. Има уште многу да се игра и тимот веќе со мислите е насочен кон наредниот противник а тоа е Кит Го. Сите екипи против Тиквеш даваат максимум и добро се мотивирани. Во екипата сезонава има одлична хемија и за краток период направени се многу позитивни работи. Сепак екипа не се прави за три месеци а „Тиквеш“ во ростерот има дури девет нови играчи. Секако хендикеп е што средбите се играат пред празни трибини а и фактот што клубот заради реновирање на стадионот не може да игра на својот тревник. Гостувањето во Пехчево ке биде многу важен натпревар за „Тиквеш“ бидејки веднаш по „Кит Го“ кавадарчани ке го пречекаат тимот на „Брегалница“.Знаејки во какви братски односи се двата клуба за очекување е „Кит Го“ да игра и за „Брегалница“. Да споменеме дека Росоманчани по нерешениот исход во изминатово коло токму против „Кит Го„ и во следното коло ке играат на домашен терен а во гости доага екипата на „Саса“ од Каменица.

1. Брегалница Штип 3 3 0 0 6:2 4 9

2. Тиквеш 3 2 1 0 5:1 4 7

3. Победа 3 2 0 1 7:2 5 6

4. Слога Вин. 1934 3 2 0 1 4:3 1 6

5. Кожуф 3 1 1 1 4:3 1 4

6. Росоман 83 3 1 1 1 4:6 -2 4

7. Саса 3 1 0 2 2:3 -1 3

8. Кит-Го Пехчево 3 0 2 1 6:9 -3 2

9. Осогово 3 0 1 2 3:8 -5 1

10.Плачковица 3 0 0 3 1:5 -4 0

м.в.

119172380_999304083853800_483545698846660782_n