Array
(
  [PHPRC] => /home/rtkadm/fcgi-bin/../etc/php7.2
  [PWD] => /home/rtkadm/fcgi-bin
  [PHP_FCGI_MAX_REQUESTS] => 99999
  [SHLVL] => 0
  [PATH] => /usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/snap/bin
  [CONTENT_LENGTH] => 0
  [SCRIPT_NAME] => /preview.php
  [REQUEST_URI] => /preview.php?id=6502
  [QUERY_STRING] => id=6502
  [REQUEST_METHOD] => GET
  [SERVER_PROTOCOL] => HTTP/1.1
  [GATEWAY_INTERFACE] => CGI/1.1
  [REMOTE_PORT] => 32920
  [SCRIPT_FILENAME] => /home/rtkadm/public_html/preview.php
  [SERVER_ADMIN] => [no address given]
  [CONTEXT_DOCUMENT_ROOT] => /home/rtkadm/public_html
  [CONTEXT_PREFIX] => 
  [REQUEST_SCHEME] => http
  [DOCUMENT_ROOT] => /home/rtkadm/public_html
  [REMOTE_ADDR] => 3.85.80.239
  [SERVER_PORT] => 80
  [SERVER_ADDR] => 95.86.15.250
  [SERVER_NAME] => www.rtk.mk
  [SERVER_SOFTWARE] => Apache/2.4.29
  [SERVER_SIGNATURE] => 
  [HTTP_CONNECTION] => close
  [HTTP_HOST] => www.rtk.mk
  [HTTP_ACCEPT_ENCODING] => br,gzip
  [HTTP_ACCEPT_LANGUAGE] => en-US,en;q=0.5
  [HTTP_ACCEPT] => text/html,application/xhtml+xml,application/xml;q=0.9,*/*;q=0.8
  [HTTP_USER_AGENT] => CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
  [SCRIPT_URI] => http://www.rtk.mk/preview.php
  [SCRIPT_URL] => /preview.php
  [FCGI_ROLE] => RESPONDER
  [PHP_SELF] => /preview.php
  [REQUEST_TIME_FLOAT] => 1643133483.6495
  [REQUEST_TIME] => 1643133483
)
ГРК ТИКВЕШ - МЛАДОСТ УТРЕ ОД 19.30 ВО НЕГОТИНО ВО СПОРТСКАТА САЛА НА СОУ “СВ.КИРИЛ И МЕТОДИЈ“

ВАЖЕН НАТПРЕВАР ЗА ДВЕТЕ ЕКИПИ ВО РАЗВРСКАТА ЗА ОПСТАНОК ВО РАКОМЕТНАТА ЕЛИТА

Ракометните суперлигашки возбудувања продолжуваат онаму каде и застанаа на 5 кола до крајот од сезоната.

Денес и утре ќе се одигра 10. коло од суперлигашкиот плеј аут по кое можеби некои нешта ќе станат појасни или можеби и дополнително ќе се „замрсат“ работите. По ред. Денеска од 16.30 екипата на КЛ 7 го пречекува отпишаниот Астраион и најверојатно ке го збогати бодовното салдо на 18 бодови вкупно. Од 18 часот денеска се игра и дербито помеѓу Радовиш и Прилеп. Радовиш сака да ја продолжи победничката серија од 5 натпревари во низа и со победа би се израмниле со прилепчани според бодовите на табелата. И двете екипи би имале така по 18 бодови колку ке има и КЛ 7 доколку ги победат струмичани. Но и прилепчани имаат своја математика. Тие веке имаат 18 бодови, 3 помалку од лидерот Тиквеш и со победа би ја продолжиле трката со кавадарчани за позицијата број 1. Утре од 17 часот Работнички ќе игра дома со Јуниор КВ, а пораз за едниот од двата тима ке значи само теоретски шанси за опстанок.

Ова 10 коло ке го затворат ГРК Тиквеш и Младост со средбата која ке се одигра во Неготино со почеток од 19.30 и директен пренос на РТК.

Оваа средба има огромна важност за двете екипи. Со победа кавадарчани остануваат лидери и при евентуална победа на Радовиш денес, би се одлепиле на + 6 бода од конкурентите. Но и Младост доколку сака да остане во трката за опстанок во елитата мора да ги победи кавадарчани.

М.В.