МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА
(770x120)

ЕКИПАТА НА ПРОБАСКЕТ УБЕДЛИВО ПОРАЗЕНА ОД ВАРДАР А ТРОКАЛ БЕШЕ СЛОБОДЕН

Викендов започнаа натпреварите во првата кошаркарска лига за жени од сезоната 2020/2021. Се одиграа само три од предвидените пет натпревари во двете групи, а во нив фаворитите забележаа сигурни и очекувани победи. „Вардар„ беше многу убедлив на стартот на сезоната и славеше со 100:47 против екипата на нашиот „Пробаскет“, а сличен епилог имаше и на средбата во која „Крива Паланка“ беше многу подобра од екипата на „МЗТ Скопје Аеродром“ со 95:48. Најрамноправно беше на дуелот во кој кошаркарките на „Шкупи“ на гостински терен успеаја да го совладаат составот на „Пантери“ со 43-50. Во текот на оваа недела ќе се одиграат двете одложени средби „Бадел“ - „Работнички“, односно „Гостивар“ - „Струга“.

ГРУПА ИСТОК

„Крива Паланка“ – „МЗТ Скопје Аеродром“ 95:48

„Вардар“ – „Пробаскет“ 100:47

Куманово – слободен

Баскет КАМ - слободен

ГРУПА ЗАПАД

„Пантери“ – „Шкупи“ 43:50

ОДЛОЖЕНИ НАТПРЕВАРИ

„Гостивар„ – „Струга“

„Бадел“ - „Работнички“

„Трокал“ - слободен

Во идното коло кое е предвидено за 28 ноември екипата на „Пробаскет“ е слободна додека екипата на „Трокал“ во Кавадарци ке го пречека тимот на „Шкупи“

м.в.